Biopreparaty stosujemy w różnych dziedzinach życia – preparaty o starannie wyselekcjonowanym składzie pomagają zachować czystość w obejściach inwentarskich, zadbać o prawidłowe warunki w oczku wodnym, pozbyć się zatorów w kuchni i w łazience, przywrócić równowagę biologiczną w glebie, poprawić kondycję roślin, rozłożyć substancje ropopochodne. Szczepy naturalnych mikroorganizmów, całkowicie bezpiecznych dla zdrowia człowieka zaangażowano do wielu zadań, w tym także do zadań w przemyśle spożywczym.

O kulturach bakterii w produktach spożywczych słyszał każdy, kto np. przeszedł antybiotykoterapię i otrzymał zalecenie, by w celu odbudowy flory bakteryjnej w jelitach sięgnąć po jogurty. Najbardziej znane szczepy Streptococcus thermophilus oraz Lactobacillus bulgaricus mają za zadanie:

  • wesprzeć rozwój bakterii korzystnych dla zdrowia człowieka i uszczelnić ściany jelita,
  • uaktywnić układ odpornościowy,
  • zahamować rozwój bakterii chorobotwórczych, wirusów i grzybów.

Zdolność do wytwarzania substancji przeciwdrobnoustrojowych bakterii wykorzystuje się m.in. przy produkcji twarogów. Biopreparaty z bakteriocynami bakterii mlekowych (otrzymane w procesie fermentacji mleka lub serwatki) hamują wzrost niektórych bakterii Gram-ujemnych, w tym psychrotrofowych, a także rozwój pleśni i drożdży. Ich dodanie do produktu sprawia, że twaróg dłużej zachowuje trwałość i świeżość.

Właściwości bakterii stwarzają mnóstwo możliwości zastosowań. A ponieważ zapotrzebowanie na ekologiczne i naturalne rozwiązania rośnie, z pewnością nie raz usłyszymy o nowym  biopreparacie i nowym wykorzystaniu mikroorganizmów.